Log In / Search

2019 Olympiads Summer School students announced

94 students from around Australia have been selected to attend the Australian Science Olympiads Summer School at the Australian National University, which will be held on 4-20 January 2019.

These top students were selected from the Australian Science Olympiad Exams in Biology, Chemistry, Earth and environmental science and Physics. They will undertake an intensive, action-packed program of lectures, tutorials and practical works, all with the support of a dedicated team of young tutors, teachers and education specialists.

The international teams will be selected from these students based on their performance at the Summer School.

Congratulations to the following students:

Biology

Enoch Abinash Appathurai Melbourne High School
Isabel Binnekamp Redlands School
Gaia Charan Melbourne Girls Grammar School
Elaine Cheung Mac.Robertson Girls’ High School
Caydan Doughlas Nimbin Central School
Helen Han James Ruse Agricultural High School
Liv Handfield University High School
Russell He James Ruse Agricultural High School
Rishabh Jain Baulkham Hills High School
Manvek Jawanda James Ruse Agricultural High School
Jack Kirkham Kilvington Grammar School
Liam Konidaris Brighton Grammar School
Yang Liu Ballarat Clarendon College
Emily Ludovici Carey Baptist Grammar School
Joshua Ong St Leonard’s College
Jai Paris Pembroke School
Felix Pemberton-Adams St Michael’s Grammar School
Amit Samuni McKinnon Secondary College
William Strachan Blackburn High School
Hazel Thenamkodath Methodist Ladies’ College
Anthony Whitsed Queensland Academy for Health Sciences
Max Woodcock Queensland Academy for Health Sciences

Chemistry

Junu Choi Sydney Church of England Grammar School (Shore)
Spencer Collaviti Narrabundah College
Tom Harrison-Brown Sydney Grammar School
Caleb Hsiung Baulkham Hills High School
Richard Huang James Ruse Agricultural High School
Eagan Jiang James Ruse Agricultural High School
Tristan Le Perth Modern School
David Lee James Ruse Agricultural High School
Christina Li Sydney Girls High School
Joshua Lin Sydney Church of England Grammar School (Shore)
William Liu Knox Grammar School
Tamsyn Lovass Strathcona Baptist Girls Grammar School
Francis McLoughlin Sydney Grammar School
Aydin Neighbour Queensland Academy for Health Sciences
Nikki Nguyen James Ruse Agricultural High School
Cole Peeters Balwyn High School
Alexander Phan James Ruse Agricultural High School
Rishabh Singh James Ruse Agricultural High School
Rolanda Wang Tara Anglican School for Girls
Aileen Wang Meriden School
Emilie Wu James Ruse Agricultural High School
Nicholas Wu Melbourne High School
Sariena Ye James Ruse Agricultural High School
Eric Zhao Knox Grammar School

Earth and environmental science

Ted Barrett St Leonard’s College
Benjamin Bethune Daramalan College
Oliver Douglas Perth Modern School
Maxwell Etherington Brindabella Christian College
Nathaniel Henderson Glenwood High School
Lauren Hook St George Girls High School
Emma Johnson Daramalan College
Lachlan Kelly Brindabella Christian College
Michihiko Killalea James Ruse Agricultural High School
David Kim James Ruse Agricultural High School
Edwin Lam North Sydney Boys High School
Ella Lord Taroona High School
Amanda Lu Presbyterian Ladies College Sydney
Anthony Manns Chatswood High School
Emma Patterson Bunbury Senior High School
Adam Robey Sydney Technical High School
Jordan Rogers Girton Grammar School
Alice Rosario Perth Modern School
James Stark Knox Grammar School
Sharon Thio James Ruse Agricultural High School
Lachlan van der Pluijm Redlands School
Imogen Viner Woodbridge District High School
Edwin Xu James Ruse Agricultural High School
Jasmin Zhou Newcastle Grammar School

Physics

William Barnett Queensland Academies for Science, Mathematics and Technology
Stephen Catsamas Marcellin College
Chelsea Chaffey Abbotsleigh
Catherine Cheng Sydney Girls High School
Benjamin Davison-Petch Christ Church Grammar School
Shevanka Dias Abeyagunawardene All Saints College
Ella Huang James Ruse Agricultural High School
Candy Huang Sydney Girls High School
Min-Je Hwang James Ruse Agricultural High School
Callum Innes Duncraig Senior High School
Andrew Li James Ruse Agricultural High School
Catherine Liew Sydney Girls High School
Alexander Lin The King’s School
Mansimran Singh Loyal Ballarat Clarendon College
Jessie Lum Pymble Ladies’ College
Claire Shi Presbyterian Ladies’ College
Aviv Silman Morley Senior High School
Prashansa Singh The Heights School
William Sutherland Scotch College
Ian Wang John Monash Science School
Rohan Whitting Rosebank College
Rebecca Whittle Abbotsleigh
Simon Yung Narrabundah College
Rosemary Zielinski Merici College