Log In / Search

2018 Olympiads Summer School students announced

94 students from around Australia have been selected to attend the Australian Science Olympiads Summer School at the Australian National University, which will be held on 5-21 January 2018.

The top students were selected from the Australian Science Olympiad Exams in Biology, Chemistry, Earth and environmental science and Physics. They will undertake an intensive, action-packed program of lectures, tutorials and practical works, all with the support of a dedicated team of young tutors, teachers and education specialists.

The International teams will be selected from these students based on their performance at the Summer School.

Congratulations to the following students:

Biology

Elijah Andrews University High School
Ruwanya Atapattu Mac.Robertson Girls’ High School
Mikala Bower Kingsway Christian College
Sai Campbell Presbyterian Ladies’ College
Li-Shan Chen Caulfield Grammar School
Wen Jing Chen James Ruse Agricultural High School
Duncan Currie Sydney Grammar School
Megan Farquharson Mac.Robertson Girls’ High School
Gauravi Gawade Haileybury
Luke Hemmingsen Burgmann Anglican School
Wilson Jiang James Ruse Agricultural High School
Jessica Law University High School
Stephen McCarthy Sydney Grammar School
Viktor Prypoten John Monash Science School
Bhaanu Raj University High School
Jessica Saunders Scoresby Secondary College
Emily Tang Perth Modern School
Ramya Tata Mac.Robertson Girls’ High School
William Tran Penleigh and Essendon Grammar School
Arthur Wang University High School
Oliver Yau James Ruse Agricultural High School
Jason Zhang Fort Street High School
Anna Zhou Baulkham Hills High School

Chemistry

Vincent Abbott Hale School
James Arnall Sydney Grammar School
Bruce Chen James Ruse Agricultural High School
Kieran Connor Sydney Grammar School
Alexander Crawford Sydney Grammar School
Matthew Hamdorf Christ Church Grammar School
Richard Huang James Ruse Agricultural High School
Shilan Jiang James Ruse Agricultural High School
Raymond Li James Ruse Agricultural High School
Philip Liang James Ruse Agricultural High School
Joshua Lin Sydney Church of England Grammar School (Shore)
William Liu Knox Grammar School
Anthony Mai James Ruse Agricultural High School
Simon Roh Cherrybrook Technology High School
Yon Su James Ruse Agricultural High School
Anthony Tew Pembroke School
Harry Thawley Sydney Grammar School
Lauren Thomas Bunbury Senior High School
Andrea Vidler Methodist Ladies’ College
Ziang Wei Scotch College
Justin Widjaja Baulkham Hills High School
Oscar Wilson Perth Modern School
Elton Yang James Ruse Agricultural High School
Yichen Zhang James Ruse Agricultural High School

Earth and environmental science

Josh Catallo University High School
Morris Cheng Fort Street High School
Lilith Cole Taroona High School
Jade Fletcher Clarence High School
Helen Han James Ruse Agricultural High School
Maksim Lisau North Sydney Boys High School
Ella Lord Taroona High School
Trinity Mangano Bunbury Catholic College
Joshua Park North Sydney Boys High School
Emma Patterson Bunbury Senior High School
Carla Pham Killara High School
Adam Robey Sydney Technical High School
Derren Teo Brisbane State High School
Sharon Thio James Ruse Agricultural High School
Maja Vasic St George Girls High School
Alysha Wanigaratne John Monash Science School
Daniel Wark Fort Street High School
Rebecca Whittle Abbotsleigh
Wayne Wong James Ruse Agricultural High School
Yinhao Xu North Sydney Boys High School
Rainbow Yang North Sydney Boys High School
Rose Zhang Narrabundah College
Kim Zheng James Ruse Agricultural High School
Jasmin Zhou Newcastle Grammar School

Physics

Sourajit Bhattacharyya James Ruse Agricultural High School
Thomas Brauhart Shenton College
Ryan Campbell Camberwell Grammar School
Stephen Catsamas Marcellin College
Boris Deletic John Monash Science School
Laeeque Jamdar Baulkham Hills High School
Yongqin Li Sydney Girls High School
Alicia Lieng Meriden School
Hugo McCahon-Boersma Sydney Grammar School
Rebecca McKee Cherrybrook Technology High School
Vladimir Mikho John Monash Science School
Jem Oliver The Gap State High School
Harry Partridge Knox Grammar School
Callum Predavec Mosman High School
Angela Yunyun Ran Mac.Robertson Girls’ High School
Indira Priyadarshi Senthil Ajeetha Perth Modern School
Brian Su James Ruse Agricultural High School
Krishne Thayaparan Narrabundah College
Shane Wang North Sydney Boys High School
Kael Wetherall Queensland Academies – Science, Mathematics & Technology Campus
Maximilian Williams Gungahlin College
Esther Wong Meriden School
Andrew Xu James Ruse Agricultural High School