Log In / Search

2016 Science Olympiad hopefuls announced

91 students are one step closer to representing Australia at the 2016 International Science Olympiads.

This group of students excelled in challenging national exams held in August to earn their place at the Australian Science Olympiad Summer School. They will travel to the Australian National University in Canberra in January for two weeks of intensive learning in their chosen discipline.

The very best students at summer school will go on to represent Australia and compete in the International Science Olympiads.

Follow their progress on Facebook or Twitter.

Biology
Student Name School Name
Ali Zarghami Melbourne High School
Andre Lo James Ruse Agricultural High School
Angus Cramond Balwyn High School
Anna Sing MacRobertson Girls High School
Anne Pham Balwyn High School
Daniel Bil Huntingtower School
Ernestene Yao Baulkham Hills High School
Herbert Lee University High School
Jade Pham James Ruse Agricultural High School
Jasmin Hassan Lauriston Girls’ School
Jason Wong Balwyn High School
Katherine Johnson North Sydney Girls High School
Kisal Karinde Haileybury College
Lachlan Boldt Nossal High School
Maxwell Ding James Ruse Agricultural High School
Megan Hutchings Oxley College
Natasha Rasaratnam MacRobertson Girls High School
Rhiannon Schembri Gungahlin College
Sam Wenn Pembroke School
Sophie Kase Gippsland Grammar School
Taishi Nakase Caulfield Grammar School
Zoe Czempinski Gippsland Grammar School
Zoe Thompson Redlands School
Chemistry
Student Name School Name
Amy Zhou Queensland Academy for Health Sciences
Andreas Orsmond Sydney Grammar School
Andrew Kawai Scotch College
Brandon Lee Sydney Grammar School
Brenton Lin North Sydney Boys High School
Bridget Hwang James Ruse Agricultural High School
Caitlin Murray John Monash Science School
Danai Makova Newman College
Daniel Cheung Sydney Grammar School
Daniel Tao Scotch College
Dilshan Wijesena Baulkham Hills High School
Evan Hockings Sydney Grammar School
Hanchi (Tony) Zhang James Ruse Agricultural High School
Hantian Chen James Ruse Agricultural High School
Ivan Hou James Ruse Agricultural High School
Jacques Burns James Ruse Agricultural High School
Justin Wu James Ruse Agricultural High School
Mackenzie Shaw Sydney Grammar School
Max Davy Sydney Grammar School
Rohan Gupta Baulkham Hills High School
Sean Li Perth Modern School
Simon Yang James Ruse Agricultural High School
William Coote Melbourne Grammar School
Winston Gu James Ruse Agricultural High School
Earth & environmental science
Student Name School Name
Alastair Pilley Barker College
Alex O’Shea Girton Grammar School
Anita Deng James Ruse Agricultural High School
Anthony Mai James Ruse Agricultural High School
Ben Akres Cranbrook School
Catriona Illingworth Abbotsleigh
Chen Zhou North Sydney Boys High School
Daniel Ho James Ruse Agricultural High School
Gabriel Grzelka Bunbury Catholic College
Hugo Fahey Barker College
Jack Greenwood Brisbane Grammar School
Jackie Chen James Ruse Agricultural High School
Jeffrey Brown Redlands School
Jordan Ka Troung Sydney Technical High School
Joshua White Bunbury Catholic College
Kelly Zhang James Ruse Agricultural High School
Kevin Tang James Ruse Agricultural High School
Luke Bogatez Redlands School
Samantha Musgrave Great Southern Grammar School
Valentin Li Yee Lien Baulkham Hills High School
Victor Wong James Ruse Agricultural High School
Winnie Yuan Abbotsleigh
Physics
Aaron Ting James Ruse Agricultural High School
Aayush Bhattacharya Normanhurst Boys High School
Alexandra Karamesinis The Peninsula School
Bella Tao Presbyterian Ladies’ College
Colin Huang North Sydney Boys High School
Daniel Madden Epping Boys High School
Elsa Zhu Brisbane State High School
Jamie Abel Sydney Church of England Grammar School – SHORE
Lochlan Durie Mazenod College
Matthew D’Souza Oakhill College
Nishka Tapaswi Hornsby Girls High School
Olivia Adcock Pimlico State High School
Paromita Mitchel John Monash Science School
Rianna Jane Bell Brisbane Girls Grammar School
Steven Liu James Ruse Agricultural High School
Thomas Baker Scotch College
Thomas Waring Christ Church Grammar School
Vieley Xioa James Ruse Agricultural High School
William Song Scotch College
Yeuyang Chen Camberwell Grammar School
Yuyu Ma James Ruse Agricultural High School
Zoe Schwerkolt Fintona Girls’ School