Log In / Search

2015 summer school students selected

Program Manager Tracey Byrne made “the call” to 86 students, letting them know they have qualified to attend the Australian Science Olympiad Summer School in January at The Australian National University.

Greeted by shrieks of delight, dumbfounded silence and gushing gratitude, Tracey said “This really is a highlight of my job. Even though these students are some of Australia’s brightest, their modesty in their achievement never ceases to amaze me”.

“It took me about a week to make the phone calls. I now look forward to getting to know the students and their parents as I organise all the accommodation, meals and travel arrangements for January.”

The students qualified ahead of around 4000 hopefuls who sat the selection exams in biology, chemistry, Earth and environmental science and physics in August.

Travelling from towns and cities across Australia, the students will come together in Canberra to enjoy an action-packed program of lectures, tutorials and pracs, covering material that will challenge, inspire and encourage them to achieve things they never thought possible. They will do this with the support of a dedicated team of young tutors, teachers and education specialists.

Based on their performance at summer school and further final selection exams, the teams to represent Australia will be selected. Students will compete in their discipline at the Asian Physics Olympiad in China, International Chemistry Olympiad in Azerbaijan, International Biology Olympiad in Denmark, International Physics Olympiad in India and the International Earth Science Olympiad in Brazil.

We congratulate all the summer school students on their achievement and wish them well.

BIOLOGY

Supipi Devadittiya MacRobertson Girls High School Vic
Maxwell Ding James Ruse Agricultural High School NSW
Tom Eason Ballarat Clarendon College Vic
Brayden Haney Gippsland Grammar School Vic
Nicholas Hansen Camberwell Grammar School Vic
Lily Ho MacRobertson Girls High School Vic
Nina Jeng Pymble Ladies College NSW
Heather Johnston The Hills Grammar School NSW
Andre Lo James Ruse Agricultural High School NSW
Fergus McLaren Ballarat Clarendon College Vic
Liam Murphy Girton Grammar School Vic
Samir Puthalakath University High School Vic
Simran Rajpal MacRobertson Girls High School Vic
Keita Richardson Normanhurst Boys High School NSW
Aditya Sethi Melbourne High School Vic
Thuseyanthan Shanthakumar John Monash Science School Vic
Greta Skahill McKinnon Secondary College Vic
Aston Taminsjah Perth Modern School WA
Aksaran Thayaparan Melbourne High School Vic
Lilian Wan James Ruse Agricultural High School NSW
Stanley Xue North Sydney Boys High School NSW
Houston Xue Baulkham Hills High School NSW
Helen Zhang Sydney Girls High School NSW

CHEMISTRY
Zeke Coady Sydney Grammar School NSW
Dilnoor Hargun Baulkham Hills High School NSW
Michael Hou Perth Modern School WA
Vincent Jiang Sydney Grammar School NSW
Matthew Lai Sydney Grammar School NSW
Weiming Li Perth Modern School WA
Kevin Liu Melbourne Grammar School Vic
Jason Luo North Sydney Boys High School NSW
Nitin Niranjan All Saints Anglican School QLD
Hyerin Park Perth Modern School WA
Roland Rousselot Sydney Grammar School NSW
Hugh Russell Sydney Grammar School NSW
Mackenzie Shaw Sydney Grammar School NSW
Hui Min Tay Perth Modern School WA
Samuel Thompson Christ Church Grammar School WA
Yujing (Lisa) Wei North Sydney Girls High School NSW
Dilshan Wijesena Baulkham Hills High School NSW
Lachlan Wilson Wesley College Vic
Samuel Wong Geelong College Vic
Stephanie Wu James Ruse Agricultural High School NSW
Daniel Xiao Scotch College Vic
Alan Xue Melbourne High School Vic
Zane Zhang James Ruse Agricultural High School NSW
Tally Zhuo James Ruse Agricultural High School NSW

EARTH AND ENVIRONMENTAL SCIENCES
Ricky Chung James Ruse Agricultural High School NSW
Eddy Dong James Ruse Agricultural High School NSW
Tavish Eenjes Girton Grammar School Vic
Daniel Han-Chen Baulkham Hills High School NSW
Skye Hengpoonthana James Ruse Agricultural High School NSW
Daniel Ho James Ruse Agricultural High School NSW
Timothy Hume Mansfield Secondary College Vic
Yutong Ji James Ruse Agricultural High School NSW
Ethan Kucka Corryong P-12 College Vic
Cindy Liu Baulkham Hills High School NSW
Sacha Mann Girton Grammar School Vic
Jade Pham James Ruse Agricultural High School NSW
Zoe Thompson SCEGGS Redlands NSW
Andy Wang James Ruse Agricultural High School NSW
Mohammad Vohra Gosford High School NSW

PHYSICS
Syed Ali Ahsan The Armidale School NSW
Juniper Bedwell-Wilson Canberra Girls Grammar School ACT
Samuel Bird Glenunga International High School SA
Annabelle Evans North Sydney Girls High School NSW
Yinuo Han The Southport School QLD
Elizabeth Hatsidimitris St George Girls High School NSW
Evan Hockings Sydney Grammar School NSW
Keeley Hoek Burgmann Anglican School ACT
Kevin Ke Sydney Boys High School NSW
Daniel Leditschke The Canberra College ACT
Gordon Li Baulkham Hills High School NSW
Joshua Lin James Ruse Agricultural High School NSW
Wei Ong Baulkham Hills High School NSW
Ashvin Ragavan James Ruse Agricultural High School NSW
Sudarshan Ravi Baulkham Hills High School NSW
Calum Snowdon Gosford High School NSW
Patrick Song James Ruse Agricultural High School NSW
Shiye Su Brisbane Girls Grammar School QLD
Matthew van Eck Mazenod College WA
Simon Yang James Ruse Agricultural High School NSW
Kevin Yu Scotch College Vic
Pavel Zakopaylo John Monash Science School Vic
Janet Zhong MacRobertson Girls High School Vic
Garry Zhu Camberwell Grammar School Vic