Log In / Search

AlumniStay connected

Honour Roll

Year Competition First name Surname   School State Award Location Country
2017 Asian Physics Olympiad Bentley Carr Sydney Grammar School NSW Honourable Mention Yakutsk Russia
2017 Asian Physics Olympiad Alistair de Vroet Hale School WA Yakutsk Russia
2017 Asian Physics Olympiad Steven Liu James Ruse Agricultural High School NSW Bronze Yakutsk Russia
2017 Asian Physics Olympiad Kieran Hamley All Saints Anglican School QLD Yakutsk Russia
2017 Asian Physics Olympiad Yuyu Ma James Ruse Agricultural High School NSW Yakutsk Russia
2017 Asian Physics Olympiad Nishka Tapaswi Hornsby Girls High School NSW Yakutsk Russia
2017 Asian Physics Olympiad Claire Yung Narrabundah College ACT Yakutsk Russia
2017 Asian Physics Olympiad Paromita Mitchell John Monash Science School VIC Yakutsk Russia
2016 Asian Physics Olympiad Thomas Waring Christ Church Grammar School WA Honourable Mention Hong Kong Hong Kong
2016 Asian Physics Olympiad Daniel Madden Epping Boys High School NSW Hong Kong Hong Kong
2016 Asian Physics Olympiad Zoe Schwerkolt Fintona Girls School VIC Honourable Mention Hong Kong Hong Kong
2016 Asian Physics Olympiad Vieley Xiao James Ruse Agricultural High School NSW Hong Kong Hong Kong
2016 Asian Physics Olympiad Colin Huang North Sydney Boys High School NSW Honourable Mention Hong Kong Hong Kong
2016 Asian Physics Olympiad William Song Scotch College VIC Honourable Mention Hong Kong Hong Kong
2016 Asian Physics Olympiad Jamie Abel Sydney Church of England Grammar School NSW Honourable Mention Hong Kong Hong Kong
2016 Asian Physics Olympiad Alexandra Karamesinis The Peninsula School VIC Hong Kong Hong Kong
2016 International Biology Olympiad Kisal Kirinde Haileybury VIC Bronze Hanoi Vietnam
2016 International Biology Olympiad Andre Lo James Ruse Agricultural High School NSW Silver Hanoi Vietnam
2016 International Biology Olympiad Maxwell Ding James Ruse Agricultural High School NSW Silver Hanoi Vietnam
2016 International Biology Olympiad Zoe Thompson Redlands School NSW Silver Hanoi Vietnam
2016 International Chemistry Olympiad Dilshan Wijesena Baulkham Hills High School NSW Bronze Tbilsi Georgia
2016 International Chemistry Olympiad Simon Yang James Ruse Agricultural High School NSW Bronze Tbilsi Georgia
2016 International Chemistry Olympiad Evan Hockings Sydney Grammar School NSW Bronze Tbilsi Georgia
2016 International Chemistry Olympiad Mackenzie Shaw Sydney Grammar School NSW Bronze Tbilsi Georgia
2016 International Earth Science Olympiad Catriona Illingworth Abbotsleigh NSW Silver Mei Japan
2016 International Earth Science Olympiad Winnie Yuan Abbotsleigh NSW Bronze Mei Japan
2016 International Earth Science Olympiad Daniel Ho James Ruse Agricultural High School NSW Bronze Mei Japan
2016 International Earth Science Olympiad Jeffrey Brown Redlands School NSW Bronze Mei Japan
2016 International Physics Olympiad Thomas Waring Christchurch Grammar School WA Bronze Zurich Switzerland
2016 International Physics Olympiad Zoe Schwerkolt Fintona Girls’ Schools VIC Bronze Zurich Switzerland
2016 International Physics Olympiad Colin Huang North Sydney Boys High School NSW Bronze Zurich Switzerland
2016 International Physics Olympiad William Song Scotch College VIC Silver Zurich Switzerland
2016 International Physics Olympiad Jamie Abel Shore NSW Silver Zurich Switzerland
2015 Asian Physics Olympiad Sudarshan Ravi Baulkham Hills High School NSW Bronze Hangzhou China
2015 Asian Physics Olympiad Shiye Su Brisbane Girls Grammar School QLD Honourable Mention Hangzhou China
2015 Asian Physics Olympiad Keeley Hoek Burgmann Anglican School ACT Honourable Mention Hangzhou China
2015 Asian Physics Olympiad Joshua Lin James Ruse Agricultural High School NSW Silver Hangzhou China
2015 Asian Physics Olympiad Janet Zhong MacRobertson Girls High School VIC Bronze Hangzhou China
2015 Asian Physics Olympiad Annabelle Evans North Sydney Girls High School NSW Hangzhou China
2015 Asian Physics Olympiad Kevin Ke Sydney Boys High School NSW Hangzhou China
2015 Asian Physics Olympiad Yinuo Han The Southport School QLD Honourable Mention Hangzhou China
2015 International Biology Olympiad Houston Xue Baulkham Hills High School NSW Bronze Aarhus Denmark
2015 International Biology Olympiad Liam Murphy Girton Grammar School VIC Bronze Aarhus Denmark
2015 International Biology Olympiad Simran Rajpal MacRobertson Girls High School VIC Honourable Mention Aarhus Denmark
2015 International Biology Olympiad Keita Richardson Normanhurst Boys High School NSW Bronze Aarhus Denmark
2015 International Chemistry Olympiad Hui Min Tay Perth Modern School WA Bronze Baku Azerbaijan
2015 International Chemistry Olympiad Hyerin Park Perth Modern School WA Bronze Baku Azerbaijan
2015 International Chemistry Olympiad Lachlan Wilson Wesley College VIC Bronze Baku Azerbaijan
2015 International Chemistry Olympiad Zane Zhang James Ruse Agricultural High School NSW Bronze Baku Azerbaijan
2015 International Earth Science Olympiad Sacha Mann Girton Grammar School VIC Silver Poços de Caldas Brazil
2015 International Earth Science Olympiad Timothy Hume Mansfield Secondary College VIC Silver Poços de Caldas Brazil
2015 International Earth Science Olympiad Zoe Thompson Redlands School NSW Gold Poços de Caldas Brazil
2015 International Earth Science Olympiad Jade Pham James Ruse Agricultural High School NSW Poços de Caldas Brazil
2015 International Physics Olympiad Sudarshan Ravi Baulkham Hills High School NSW Bronze Mumbai India
2015 International Physics Olympiad Shiye Su Brisbane Girls Grammar School QLD Bronze Mumbai India
2015 International Physics Olympiad Janet Zhong MacRobertson Girls High School VIC Honourable Mention Mumbai India
2015 International Physics Olympiad Yinuo Han Southport School QLD Bronze Mumbai India
2015 International Physics Olympiad Joshua Lin James Ruse Agricultural High School NSW Bronze Mumbai India
2014 Asian Physics Olympiad Allen Gu Brisbane Grammar School QLD Honourable Mention Singapore Singapore
2014 Asian Physics Olympiad Nicholas Lim Christ Church Grammar School WA Singapore Singapore
2014 Asian Physics Olympiad Turner Hancock Cranbrook School NSW Singapore Singapore
2014 Asian Physics Olympiad Arthur Thiele Fort Street High School NSW Honourable Mention Singapore Singapore
2014 Asian Physics Olympiad Jonathan Pang Hale School WA Singapore Singapore
2014 Asian Physics Olympiad Peter Gibson Queensland Academy for Science Mathematics Technology NSW Singapore Singapore
2014 Asian Physics Olympiad Alexander Ritter Scotch College VIC Bronze Singapore Singapore
2014 Asian Physics Olympiad Edric Wang Sydney Boys High School NSW Honourable Mention Singapore Singapore
2014 International Biology Olympiad Manjekah Dunn Baulkham Hills High School NSW Bronze Bali Indonesia
2014 International Biology Olympiad Lachlan Wallace Brighton Grammar School VIC Silver Bali Indonesia
2014 International Biology Olympiad Tiger Huang Glenunga International High School SA Bronze Bali Indonesia
2014 International Biology Olympiad John Huang Scotch College VIC Silver Bali Indonesia
2014 International Chemistry Olympiad Samuel Alsop Frederick Irwin Anglican School WA Silver Hanoi Vietnam
2014 International Chemistry Olympiad Kevin Wang Scotch College VIC Silver Hanoi Vietnam
2014 International Chemistry Olympiad Stephen Roche Sydney Grammar School NSW Bronze Hanoi Vietnam
2014 International Chemistry Olympiad Leo Jiang Trinity Grammar School NSW Bronze Hanoi Vietnam
2014 International Physics Olympiad Allen Gu Brisbane Grammar School QLD Silver Astana Kazakhstan
2014 International Physics Olympiad Turner Hancock Cranbrook School NSW Honourable Mention Astana Kazakhstan
2014 International Physics Olympiad Arthur Thiele Fort Street High School NSW Bronze Astana Kazakhstan
2014 International Physics Olympiad Alexander Ritter Scotch College VIC Silver Astana Kazakhstan
2014 International Physics Olympiad Edric Wang Sydney Boys High School NSW Bronze Astana Kazakhstan
2013 Asian Physics Olympiad Dmitry Brizhinev Baulkham Hills High School NSW Silver Bogor Indonesia
2013 Asian Physics Olympiad Simon Swan Christ Church Grammar School WA Bogor Indonesia
2013 Asian Physics Olympiad Liam Hayes Gosford High School NSW Bogor Indonesia
2013 Asian Physics Olympiad Angus Gruen Narrabundah College ACT Bogor Indonesia
2013 Asian Physics Olympiad Eric Huang North Sydney Boys High School NSW Bronze Bogor Indonesia
2013 Asian Physics Olympiad Elton Lee Scotch College VIC Bogor Indonesia
2013 Asian Physics Olympiad Terry Shang Sydney Grammar School NSW Bogor Indonesia
2013 Asian Physics Olympiad Jack Spilecki Sydney Grammar School NSW Bronze Bogor Indonesia
2013 International Biology Olympiad Mendel Castle-Kirszbaum McKinnon Secondary College VIC Bronze Bern Switzerland
2013 International Biology Olympiad Andrew Coote Melbourne Grammar School VIC Silver Bern Switzerland
2013 International Biology Olympiad Louis Lan North Sydney Boys High School NSW Silver Bern Switzerland
2013 International Biology Olympiad Hugo Saunders University High School VIC Bronze Bern Switzerland
2013 International Chemistry Olympiad Ben Anandappa Christian Brothers College WA Bronze Moscow Russia
2013 International Chemistry Olympiad Samuel Alsop Frederick Irwin Anglican School WA Silver Moscow Russia
2013 International Chemistry Olympiad Chenming Tang North Sydney Boys High School NSW Bronze Moscow Russia
2013 International Chemistry Olympiad Alexander Turner Sydney Grammar School NSW Silver Moscow Russia
2013 International Physics Olympiad Dmitry Brizhinev Baulkham Hills High School NSW Silver Copenhagen Denmark
2013 International Physics Olympiad Simon Swan Christ Church Grammar School WA Bronze Copenhagen Denmark
2013 International Physics Olympiad Liam Hayes Gosford High School NSW Bronze Copenhagen Denmark
2013 International Physics Olympiad Eric Huang North Sydney Boys High School NSW Bronze Copenhagen Denmark
2013 International Physics Olympiad Jack Spilecki Sydney Grammar School NSW Bronze Copenhagen Denmark
2012 Asian Physics Olympiad Siobhan Tobin Ballarat Grammar VIC Delhi India
2012 Asian Physics Olympiad Nicholas Salmon Brisbane Grammar School QLD Honourable Mention Delhi India
2012 Asian Physics Olympiad Steven Xu James Ruse Agricultural High School NSW Delhi India
2012 Asian Physics Olympiad Goran Katalinic John Monash Science School VIC Delhi India
2012 Asian Physics Olympiad Chris Whittle John Monash Science School VIC Delhi India
2012 Asian Physics Olympiad Jonathan Lay Newington College NSW Honourable Mention Delhi India
2012 Asian Physics Olympiad Eric Huang North Sydney Boys High School NSW Delhi India
2012 Asian Physics Olympiad Harry Han SCECGS Redlands NSW Delhi India
2012 International Biology Olympiad Hannah Mugford Pymble Ladies College NSW Silver Singapore Singapore
2012 International Biology Olympiad Nicholas Rosa University High School VIC Bronze Singapore Singapore
2012 International Biology Olympiad Jennifer Volaric University High School VIC Silver Singapore Singapore
2012 International Biology Olympiad Janelle San Juan Melbourne Girls Grammar School VIC Silver Singapore Singapore
2012 International Chemistry Olympiad Brian Gao James Ruse Agricultural High School NSW Bronze Washington DC United States
2012 International Chemistry Olympiad Timothy Cashman St Patrick’s College Sutherland NSW Bronze Washington DC United States
2012 International Chemistry Olympiad Lachlan Vom Sydney Grammar School NSW Silver Washington DC United States
2012 International Chemistry Olympiad Marco Lee James Ruse Agricultural High School NSW Bronze Washington DC United States
2012 International Physics Olympiad Nicholas Salmon Brisbane Grammar School QLD Bronze Tallinn and Tartu Estonia
2012 International Physics Olympiad Chris Whittle John Monash Science School VIC Bronze Tallinn and Tartu Estonia
2012 International Physics Olympiad Jonathan Lay Newington College NSW Bronze Tallinn and Tartu Estonia
2012 International Physics Olympiad Eric Huang North Sydney Boys High School NSW Bronze Tallinn and Tartu Estonia
2012 International Physics Olympiad Siobhan Tobin Ballarat Grammar School VIC Honourable Mention Tallinn and Tartu Estonia
2011 Asian Physics Olympiad Rohil Patel Baulkham Hills High School NSW Tel Aviv Israel
2011 Asian Physics Olympiad Ian Wilkinson Baulkham Hills High School NSW Tel Aviv Israel
2011 Asian Physics Olympiad Thomas Pearson Burgmann Anglican School ACT Tel Aviv Israel
2011 Asian Physics Olympiad Jinghang Luo James Ruse Agricultural High School NSW Tel Aviv Israel
2011 Asian Physics Olympiad Katherine Quail Roseville College NSW Tel Aviv Israel
2011 Asian Physics Olympiad Michael Li Scotch College VIC Tel Aviv Israel
2011 Asian Physics Olympiad Emilio Pace St Peters College SA Tel Aviv Israel
2011 Asian Physics Olympiad Justin Cheung Sydney Grammar School NSW Tel Aviv Israel
2011 International Biology Olympiad Nathan Isaacson North Sydney Boys High School NSW Bronze Taipei Taiwan
2011 International Biology Olympiad Darcy Gray Pittwater High School NSW Silver Taipei Taiwan
2011 International Biology Olympiad Callum Gray Pittwater High School NSW Bronze Taipei Taiwan
2011 International Biology Olympiad Philip O’Riordan Univeristy High School VIC Silver Taipei Taiwan
2011 International Chemistry Olympiad Thusan Hettige Scotch College VIC Silver Ankara Turkey
2011 International Chemistry Olympiad Lachlan Vom Sydney Grammar School NSW Bronze Ankara Turkey
2011 International Chemistry Olympiad Peter Hall Univeristy High School VIC Silver Ankara Turkey
2011 International Chemistry Olympiad Jonathan Lay Newington College NSW Silver Ankara Turkey
2011 International Physics Olympiad Tom Pearson Burgmann Anglican School ACT Bronze Bangkok Thailand
2011 International Physics Olympiad Katie Quail Roseville College NSW Bangkok Thailand
2011 International Physics Olympiad Emilio Pace St Peter’s College SA Silver Bangkok Thailand
2011 International Physics Olympiad Justin Cheung Sydney Grammar School NSW Bronze Bangkok Thailand
2011 International Physics Olympiad Jinghang Luo James Ruse Agricultural High School NSW Bronze Bangkok Thailand
2010 Asian Physics Olympiad Iris Uy Baulkham Hills High School NSW Taipei Taiwan
2010 Asian Physics Olympiad Ishraq Uddin Hurlstone Agricultural High School NSW Taipei Taiwan
2010 Asian Physics Olympiad Olivia Kim James Ruse Agricultural High School NSW Taipei Taiwan
2010 Asian Physics Olympiad Madeleine Barrow MacRobertson Girls High School VIC Taipei Taiwan
2010 Asian Physics Olympiad Hilary Hunt MacRobertson Girls High School VIC Taipei Taiwan
2010 Asian Physics Olympiad Andrew Kam Sydney Grammar School NSW Taipei Taiwan
2010 Asian Physics Olympiad Alexander London Sydney Grammar School NSW Taipei Taiwan
2010 Asian Physics Olympiad Bob Wu Sydney Grammar School NSW Taipei Taiwan
2010 International Biology Olympiad Jingchun Chen James Ruse Agricultural High School NSW Silver Changwon Korea
2010 International Biology Olympiad Paul Khoo Melbourne High School VIC Silver Changwon Korea
2010 International Biology Olympiad Vivian Li Pymble Ladies College NSW Silver Changwon Korea
2010 International Biology Olympiad Gina Tonkin-Hill University High School VIC Bronze Changwon Korea
2010 International Chemistry Olympiad Allan Chau James Ruse Agricultural High School NSW Bronze Tokyo Japan
2010 International Chemistry Olympiad Kelvin Cheung James Ruse Agricultural High School NSW Bronze Tokyo Japan
2010 International Chemistry Olympiad Stuart Ferrie Melbourne High School VIC Bronze Tokyo Japan
2010 International Chemistry Olympiad Cyril Tang Sydney Grammar School NSW Silver Tokyo Japan
2010 International Physics Olympiad Madeleine Barrow MacRobertson Girls High School VIC Honourable Mention Zagreb Croatia
2010 International Physics Olympiad Hilary Hunt MacRobertson Girls High School VIC Honourable Mention Zagreb Croatia
2010 International Physics Olympiad Andrew Kam Sydney Grammar School NSW Bronze Zagreb Croatia
2010 International Physics Olympiad Alexander London Sydney Grammar School NSW Bronze Zagreb Croatia
2010 International Physics Olympiad Bob Wu Sydney Grammar School NSW Bronze Zagreb Croatia
2009 International Biology Olympiad Mel Chen Brighton Grammar School VIC Silver Tsukuba Japan
2009 International Biology Olympiad Kristijan Jovanoski Melbourne High School VIC Silver Tsukuba Japan
2009 International Biology Olympiad Thomas Brereton North Sydney Boys High School NSW Gold Tsukuba Japan
2009 International Biology Olympiad James Woodmansey Sydney Grammar School NSW Gold Tsukuba Japan
2009 International Chemistry Olympiad Jason Kong Christ Church Grammar School WA Silver Cambridge United Kingdom
2009 International Chemistry Olympiad Bill Huang Melbourne High School VIC Silver Cambridge United Kingdom
2009 International Chemistry Olympiad Fangzhi Jia Northern Beaches Secondary College NSW Silver Cambridge United Kingdom
2009 International Chemistry Olympiad Kelvin Cheung James Ruse Agricultural High School NSW Bronze Cambridge United Kingdom
2009 International Physics Olympiad Christopher Herron Gosford High School NSW Honourable Mention Merida Mexico
2009 International Physics Olympiad Cathryn McDonald Immanuel College SA Bronze Merida Mexico
2009 International Physics Olympiad Fiona Naughton North Sydney Girls High School NSW Bronze Merida Mexico
2009 International Physics Olympiad Thomas Lacy Sydney Grammar School NSW Silver Merida Mexico
2008 International Biology Olympiad Keshinie Rasaratnam MacRobertson Girls High School VIC Silver Mumbai India
2008 International Biology Olympiad Jonathan Marwick Manly Selective School NSW Gold Mumbai India
2008 International Biology Olympiad David Leitinger Univeristy High School VIC Silver Mumbai India
2008 International Biology Olympiad Ruby Kwong James Ruse Agricultural High School NSW Gold Mumbai India
2008 International Chemistry Olympiad Daren Tan Christ Church Grammar School WA Silver Budapest Hungary
2008 International Chemistry Olympiad Willian Jackson Fort Street High School NSW Bronze Budapest Hungary
2008 International Chemistry Olympiad Mingyue Kardashinsky Sydney Girls High School NSW Silver Budapest Hungary
2008 International Chemistry Olympiad Yufeng Shi James Ruse Agricultural High School NSW Silver Budapest Hungary
2008 International Physics Olympiad Rocky Yip Brisbane Grammar School QLD Bronze Hanoi Vietnam
2008 International Physics Olympiad Jake Glidden Queensland Academy for Science QLD Silver Hanoi Vietnam
2008 International Physics Olympiad John Biun Scotch College VIC Bronze Hanoi Vietnam
2008 International Physics Olympiad Jowa Chan James Ruse Agricultural High School NSW Bronze Hanoi Vietnam
2008 International Physics Olympiad Bonnie Zhang James Ruse Agricultural High School NSW Honourable Mention Hanoi Vietnam
2007 International Biology Olympiad Genevieve Martin Kilvington Girls Grammar School VIC Bronze Saskatoon Canada
2007 International Biology Olympiad Eshan Affan Normanhurst Boys High School NSW Silver Saskatoon Canada
2007 International Biology Olympiad Nicole Rollings Sydney Girls High School NSW Bronze Saskatoon Canada
2007 International Biology Olympiad Dorothy Wai James Ruse Agricultural High School NSW Silver Saskatoon Canada
2007 International Chemistry Olympiad Andrew Tulloch Christ Church Grammar School NSW Silver Moscow Russia
2007 International Chemistry Olympiad Jim Ge Sydney Grammar School NSW Bronze Moscow Russia
2007 International Chemistry Olympiad Nicholas Malouf Sydney Grammar School NSW Bronze Moscow Russia
2007 International Chemistry Olympiad Kartik Ramesh Sydney Grammar School NSW Silver Moscow Russia
2007 International Physics Olympiad Kathryn Zealand Brisbane Grammar School QLD Best female student Shanghai (APhO) China
2007 International Physics Olympiad Richard Dear Canberra Grammar School  ACT Shanghai (APhO) China
2007 International Physics Olympiad David Johnston Centralian Senior Secondary College NT Honourable Mention Shanghai (APhO) China
2007 International Physics Olympiad Iain Forsyth Cranbrook School  NSW Shanghai (APhO) China
2007 International Physics Olympiad Reiner Pope Fort Street High School NSW Silver Shanghai (APhO) China
2007 International Physics Olympiad Byron Vickers Narrabundah College  ACT Shanghai (APhO) China
2007 International Physics Olympiad Sonal Udarasiri Scotch College VIC Shanghai (APhO) China
2007 International Physics Olympiad Alexander Murphy James Ruse Agricultural High School NSW Shanghai (APhO) China
2006 Asian Physics Olympiad Lucy Pfeifer Box Hill High School VIC Bronze Almaty Kazakhstan
2006 Asian Physics Olympiad Ming Xuan Chen Brisbane State High School QLD Bronze Almaty Kazakhstan
2006 Asian Physics Olympiad Albert Yin James Ruse Agricultural High School NSW Honourable Mention Almaty Kazakhstan
2006 Asian Physics Olympiad Alexander Zhang James Ruse Agricultural High School NSW Silver Almaty Kazakhstan
2006 Asian Physics Olympiad Gidon Jones Moriah College NSW Honourable Mention Almaty Kazakhstan
2006 Asian Physics Olympiad Chi Kit So Narrabundah College ACT Almaty Kazakhstan
2006 Asian Physics Olympiad Jordan Brell Smiths Hill High School NSW Honourable Mention Almaty Kazakhstan
2006 Asian Physics Olympiad David Johnson St Phillips College NT Almaty Kazakhstan
2006 International Biology Olympiad Yu-Tian Fang Lauriston Girls School VIC Silver Rio Cuarto Argentina
2006 International Biology Olympiad Christopher Loo University High School VIC Silver Rio Cuarto Argentina
2006 International Biology Olympiad Dominic Balasuriya James Ruse Agricultural High School NSW Silver Rio Cuarto Argentina
2006 International Biology Olympiad Amanda Huen James Ruse Agricultural High School NSW Gold Rio Cuarto Argentina
2006 International Chemistry Olympiad Michael Frazis Sydney Grammar School NSW Silver Gyeongsan Korea
2006 International Chemistry Olympiad Kartik Ramesh Sydney Grammar School NSW Bronze Gyeongsan Korea
2006 International Chemistry Olympiad Ying Yeung Chan Sydney Technical High School NSW Silver Gyeongsan Korea
2006 International Chemistry Olympiad Michael Fahey The Armidale School NSW Bronze Gyeongsan Korea
2006 International Physics Olympiad Lucy Pfeifer Box Hill High School VIC Bronze Singapore Singapore
2006 International Physics Olympiad Ming Xuan (Jack) Chen Brisbane State High School QLD Silver Singapore Singapore
2006 International Physics Olympiad Albert Yin James Ruse Agricultural High School NSW Bronze Singapore Singapore
2006 International Physics Olympiad Alexander Zhang James Ruse Agricultural High School NSW Gold Singapore Singapore
2006 International Physics Olympiad Jordan Brell Smith’s Hill High School NSW Bronze Singapore Singapore
2005 International Biology Olympiad Heli Simpson Lauriston Girls School VIC Bronze Beijing China
2005 International Biology Olympiad Anna Wang Sydney Girls High School NSW Silver Beijing China
2005 International Biology Olympiad Emma Leitinger University High School VIC Gold Beijing China
2005 International Biology Olympiad Joy Thompson James Ruse Agricultural High School NSW Silver Beijing China
2005 International Chemistry Olympiad Andrew Lin Anglican Church Grammar School QLD Bronze Taipei Taiwan
2005 International Chemistry Olympiad Kim Zhou Sydney Technical College NSW Gold Taipei Taiwan
2005 International Chemistry Olympiad Dustin Stuart Wesley College WA Bronze Taipei Taiwan
2005 International Chemistry Olympiad Harry Yan James Ruse Agricultural High School NSW Gold Taipei Taiwan
2005 International Physics Olympiad Rachel Effeney St Rita’s College QLD Bronze Salamanca Spain
2005 International Physics Olympiad Tom Molomby The French School of Sydney NSW Honourable Mention Salamanca Spain
2005 International Physics Olympiad Casey Handmer The Scots College NSW Gold Salamanca Spain
2005 International Physics Olympiad David Yan James Ruse Agricultural High School NSW Silver Salamanca Spain
2005 International Physics Olympiad Alexander Zhang James Ruse Agricultural High School NSW Bronze Salamanca Spain
2004 Asian Physics Olympiad Vincent Chan Brisbane Grammar School QLD Hanoi Vietnam
2004 Asian Physics Olympiad Matthew Pinson Cowra High School NSW Hanoi Vietnam
2004 Asian Physics Olympiad Marc Schubert Daramalan College ACT Hanoi Vietnam
2004 Asian Physics Olympiad David Wang James Ruse Agricultural High School NSW Hanoi Vietnam
2004 Asian Physics Olympiad Thomas Grujic Lilydale High School VIC Hanoi Vietnam
2004 Asian Physics Olympiad Simon Kheifets Narrabundah College ACT Hanoi Vietnam
2004 Asian Physics Olympiad Minh-Son To St Peters College SA Hanoi Vietnam
2004 Asian Physics Olympiad Myles Smith Sydney Grammar School NSW Hanoi Vietnam
2004 International Biology Olympiad Patricia Illing Carey Baptist Grammar School VIC Silver Brisbane Australia
2004 International Biology Olympiad Gabrielle Josling MacRobertson Girls High School VIC Bronze Brisbane Australia
2004 International Biology Olympiad Anna Wang Sydney Girls High School NSW Silver Brisbane Australia
2004 International Biology Olympiad Alisa Sedghifar University High School VIC Silver Brisbane Australia
2004 International Chemistry Olympiad Ying Xiao St Peter’s College SA Silver Kiel Germany
2004 International Chemistry Olympiad David Allen Trinity College WA Gold Kiel Germany
2004 International Chemistry Olympiad Harry Yan James Ruse Agricultural High School NSW Bronze Kiel Germany
2004 International Chemistry Olympiad Nithin Iyer Sydney Grammar School NSW Bronze Kiel Germany
2004 International Physics Olympiad Matthew Pinson Cowra High School NSW Gold Pohang Korea
2004 International Physics Olympiad Marc Schubert Daramalan College ACT Honourable Mention Pohang Korea
2004 International Physics Olympiad Thomas Grujic Lilydale High School VIC Bronze Pohang Korea
2004 International Physics Olympiad Simon Kheifets Narrabundah College ACT Bronze Pohang Korea
2004 International Physics Olympiad David Wang James Ruse Agricultural High School NSW Gold Pohang Korea
2003 Asian Physics Olympiad James Lee James Ruse Agricultural High School NSW Bronze Bangkok Thailand
2003 Asian Physics Olympiad David Wang James Ruse Agricultural High School NSW Bronze Bangkok Thailand
2003 Asian Physics Olympiad Thomas Grujic Lilydale High School VIC Silver Bangkok Thailand
2003 Asian Physics Olympiad Robin Stevenson Narrabundah College ACT Bronze Bangkok Thailand
2003 Asian Physics Olympiad Simon Kheifets Narrabundah College ACT Honourable Mention Bangkok Thailand
2003 Asian Physics Olympiad Joshua Bartlett Northside Christian College QLD Bronze Bangkok Thailand
2003 Asian Physics Olympiad Jonathan Newnham Scotch College VIC Silver Bangkok Thailand
2003 Asian Physics Olympiad James Simonian Sydney Grammar School NSW Bronze Bangkok Thailand
2003 International Biology Olympiad Simon Arnett QLD Bronze Minsk Belarus
2003 International Biology Olympiad Alexander Ivakov NSW Silver Minsk Belarus
2003 International Biology Olympiad Vincent Mok NSW Gold Minsk Belarus
2003 International Biology Olympiad Stacey Peters VIC Bronze Minsk Belarus
2003 International Chemistry Olympiad Jason Chung NSW Silver Athens Greece
2003 International Chemistry Olympiad Tarrant Falcke VIC Honourable Mention Athens Greece
2003 International Chemistry Olympiad Oliver Thorn-Seshold NSW Silver Athens Greece
2003 International Chemistry Olympiad George Zhong NSW Gold Athens Greece
2003 International Physics Olympiad Joshua Bartlett QLD Silver Taipei Taiwan
2003 International Physics Olympiad Thomas Grujic VIC Silver Taipei Taiwan
2003 International Physics Olympiad James Lee NSW Taipei Taiwan
2003 International Physics Olympiad Jonathon Newnham VIC Silver Taipei Taiwan
2003 International Physics Olympiad James Simonian NSW Silver Taipei Taiwan
2003 International Physics Olympiad Robin Stevenson ACT Silver Taipei Taiwan
2002 Asian Physics Olympiad Bojan Djordjevic Singapore Singapore
2002 Asian Physics Olympiad Roger Senior Singapore Singapore
2002 Asian Physics Olympiad Benjamin Weise Singapore Singapore
2002 Asian Physics Olympiad Quincy Tse Singapore Singapore
2002 Asian Physics Olympiad Barry Smith Singapore Singapore
2002 Asian Physics Olympiad Jolyon Bloomfield Singapore Singapore
2002 Asian Physics Olympiad Krishanthan Nagarajan Singapore Singapore
2002 Asian Physics Olympiad Pearl Gallagher Singapore Singapore
2002 International Biology Olympiad Guang Chen NSW Silver Riga Latvia
2002 International Biology Olympiad Sarah Jones VIC Bronze Riga Latvia
2002 International Biology Olympiad Danny Liu NSW Silver Riga Latvia
2002 International Biology Olympiad Vincent Mok NSW Silver Riga Latvia
2002 International Chemistry Olympiad Sam Salman WA Silver Groningen Netherlands
2002 International Chemistry Olympiad Gerald Teng WA Bronze Groningen Netherlands
2002 International Chemistry Olympiad Oliver Thorn-Seshold NSW Bronze Groningen Netherlands
2002 International Chemistry Olympiad Alex Wong NSW Gold Groningen Netherlands
2002 International Physics Olympiad Jolyon Bloomfield NSW Silver Bali Indonesia
2002 International Physics Olympiad Bojan Djordjevic NSW Silver Bali Indonesia
2002 International Physics Olympiad Pearl Gallagher NSW Bronze Bali Indonesia
2002 International Physics Olympiad Barry Smith WA Bronze Bali Indonesia
2002 International Physics Olympiad Benjamin Weise NSW Bronze Bali Indonesia
2001 Asian Physics Olympiad Alex Boiko Canberra Grammar School ACT Gold Taipei Taiwan
2001 Asian Physics Olympiad Bao-Loc Nguyen Glenunga International High School SA Bronze Taipei Taiwan
2001 Asian Physics Olympiad Yi-Hua Lu Lake Ginninderra College ACT Taipei Taiwan
2001 Asian Physics Olympiad Graham Dennis Mt Isa State High School QLD Silver Taipei Taiwan
2001 Asian Physics Olympiad Alix Nulsen Smiths Hill High School NSW Taipei Taiwan
2001 Asian Physics Olympiad Matthew Verdon Smiths Hill High School NSW Honourable Mention Taipei Taiwan
2001 Asian Physics Olympiad Greg Londish Sydney Church of England Grammar School NSW Bronze Taipei Taiwan
2001 Asian Physics Olympiad Dean Robinson Sydney Grammar School NSW Taipei Taiwan
2001 International Biology Olympiad Andrew Baldi VIC Bronze Brussels Belgium
2001 International Biology Olympiad Kenneth Chan NSW Bronze Brussels Belgium
2001 International Biology Olympiad Min-Zhao Lee NSW Bronze Brussels Belgium
2001 International Biology Olympiad Tracy Slatyer ACT Bronze Brussels Belgium
2001 International Chemistry Olympiad Srihari Mahadev NSW Silver Mumbai India
2001 International Chemistry Olympiad Daniel Miller NSW Bronze Mumbai India
2001 International Chemistry Olympiad Elizabeth New NSW Gold Mumbai India
2001 International Chemistry Olympiad Anthony Phillips WA Gold Mumbai India
2001 International Physics Olympiad Alex Boiko ACT Silver Antayla Turkey
2001 International Physics Olympiad Graham Dennis QLD Silver Antayla Turkey
2001 International Physics Olympiad Gregory Londish NSW Bronze Antayla Turkey
2001 International Physics Olympiad Bao-Loc Nguyen SA Antayla Turkey
2001 International Physics Olympiad Matthew Verdon NSW Bronze Antayla Turkey
2000 International Biology Olympiad Maria Baker QLD Silver Antayla Turkey
2000 International Biology Olympiad Daniel Gilbourd NSW Silver Antayla Turkey
2000 International Biology Olympiad Oliver Tam NSW Bronze Antayla Turkey
2000 International Biology Olympiad Timothy Wilson-Brown NSW Gold Antayla Turkey
2000 International Chemistry Olympiad Srihari Mahadev NSW Silver Copenhagen Denmark
2000 International Chemistry Olympiad Daniel Miller NSW Bronze Copenhagen Denmark
2000 International Chemistry Olympiad Elizabeth New NSW Bronze Copenhagen Denmark
2000 International Chemistry Olympiad Matthew Verdon NSW Bronze Copenhagen Denmark
2000 International Physics Olympiad Andrew Ferris QLD Bronze Leicester United Kingdom
2000 International Physics Olympiad David Houseman VIC Silver Leicester United Kingdom
2000 International Physics Olympiad Adele Morrison NSW Honourable Mention Leicester United Kingdom
2000 International Physics Olympiad Anthony Phillips WA Honourable Mention Leicester United Kingdom
2000 International Physics Olympiad Ian Preston VIC Honourable Mention Leicester United Kingdom
1999 International Biology Olympiad Georgina Catto NSW Silver Uppsala Sweden
1999 International Biology Olympiad Kylie Greig VIC Gold Uppsala Sweden
1999 International Biology Olympiad Catherine Wilson VIC Bronze Uppsala Sweden
1999 International Biology Olympiad Timothy Wilson-Brown NSW Silver Uppsala Sweden
1999 International Chemistry Olympiad James Andrewartha WA Silver Bangkok Thailand
1999 International Chemistry Olympiad Anthony Phillips WA Silver Bangkok Thailand
1999 International Chemistry Olympiad Kieran Rowe QLD Silver Bangkok Thailand
1999 International Chemistry Olympiad David Solomon WA Bronze Bangkok Thailand
1999 International Physics Olympiad Tom Faulkner VIC Bronze Padua Italy
1999 International Physics Olympiad Andrew MacKinlay WA Honourable Mention Padua Italy
1999 International Physics Olympiad Grant Schuster SA Silver Padua Italy
1999 International Physics Olympiad Edward Shin VIC Silver Padua Italy
1999 International Physics Olympiad Douglas Turk QLD Bronze Padua Italy
1998 International Biology Olympiad Mitchell Isaacs NSW Silver Kiel Germany
1998 International Biology Olympiad Todd Malosh NSW Silver Kiel Germany
1998 International Biology Olympiad Simon Ratner NSW Gold Kiel Germany
1998 International Biology Olympiad Jessica Trebilco TAS Gold Kiel Germany
1998 International Chemistry Olympiad Jodie Lewis WA Bronze Melbourne Australia
1998 International Chemistry Olympiad Michael Molinari WA Silver Melbourne Australia
1998 International Chemistry Olympiad Ing-Kye Sim WA Gold Melbourne Australia
1998 International Chemistry Olympiad Ian Young ACT Silver Melbourne Australia
1998 International Physics Olympiad Tim Burgess QLD Bronze Reykjavik Iceland
1998 International Physics Olympiad Douglas Grimm NSW Silver Reykjavik Iceland
1998 International Physics Olympiad David Hearnden QLD Honourable Mention Reykjavik Iceland
1998 International Physics Olympiad Karen Ho NSW Honourable Mention Reykjavik Iceland
1998 International Physics Olympiad Gareth Pearce NSW Bronze Reykjavik Iceland
1997 International Biology Olympiad Graeme Cuthbert QLD Silver Ashagabat Turkmenistan
1997 International Biology Olympiad Todd Malosh NSW Silver Ashagabat Turkmenistan
1997 International Biology Olympiad Simon Ratner NSW Silver Ashagabat Turkmenistan
1997 International Biology Olympiad Margaret Shaw VIC Silver Ashagabat Turkmenistan
1997 International Chemistry Olympiad Tony Kwan ACT Silver Montreal Canada
1997 International Chemistry Olympiad Suhas Nayak NSW Bronze Montreal Canada
1997 International Chemistry Olympiad Tom Taverner SA Silver Montreal Canada
1997 International Chemistry Olympiad Daniel Trambaiolo NSW Bronze Montreal Canada
1997 International Physics Olympiad Matthew Chapman NSW Bronze Sudbury Canada
1997 International Physics Olympiad George Doukas VIC Gold Sudbury Canada
1997 International Physics Olympiad Russell Kliese QLD Honourable Mention Sudbury Canada
1997 International Physics Olympiad Bradley Steele NSW Silver Sudbury Canada
1997 International Physics Olympiad Ben Toner VIC Gold Sudbury Canada
1996 International Biology Olympiad Rose Andrew TAS Bronze Artek Ukraine
1996 International Biology Olympiad Edward d’Auvergne VIC Bronze Artek Ukraine
1996 International Biology Olympiad Kelly Fisher NSW Bronze Artek Ukraine
1996 International Biology Olympiad Vicky Greenwood VIC Hon Artek Ukraine
1996 International Chemistry Olympiad Andrew Goodwin NSW Gold Moscow Russia
1996 International Chemistry Olympiad Annaleise Grummit QLD Bronze Moscow Russia
1996 International Chemistry Olympiad Cameron Rapmund NSW Bronze Moscow Russia
1996 International Chemistry Olympiad Justin Toh NSW Bronze Moscow Russia
1996 International Physics Olympiad David Baker VIC Oslo Norway
1996 International Physics Olympiad Shayne Bennetts ACT Honourable Mention Oslo Norway
1996 International Physics Olympiad David Philp NSW Honourable Mention Oslo Norway
1996 International Physics Olympiad Matthew Tilbrook WA Bronze Oslo Norway
1996 International Physics Olympiad Ben Toner VIC Bronze Oslo Norway
1995 International Biology Olympiad Nick Hagan NSW Silver Bangkok Thailand
1995 International Biology Olympiad Vanessa Marsden TAS Silver Bangkok Thailand
1995 International Biology Olympiad Trisha Peel QLD Silver Bangkok Thailand
1995 International Biology Olympiad Llewellyn Reynders NSW Gold Bangkok Thailand
1995 International Chemistry Olympiad Mark Abraham VIC Bronze Beijing China
1995 International Chemistry Olympiad Matthew Heaton QLD Silver Beijing China
1995 International Chemistry Olympiad Julian Huppert NSW Silver Beijing China
1995 International Chemistry Olympiad Oliver Mailes WA Bronze Beijing China
1995 International Physics Olympiad Toby Hudson NSW Bronze Canberra Australia
1995 International Physics Olympiad David Luttrell NSW Bronze Canberra Australia
1995 International Physics Olympiad Anthony Searle NSW Bronze Canberra Australia
1995 International Physics Olympiad Alexander Sushov NSW Silver Canberra Australia
1995 International Physics Olympiad Alexander Von Brasch NSW Silver Canberra Australia
1994 International Biology Olympiad Catherine Bergamaschi NSW Bronze Varna Bulgaria
1994 International Biology Olympiad Lachlan Molony NSW Bronze Varna Bulgaria
1994 International Biology Olympiad Stephen Rose NSW Honourable Mention Varna Bulgaria
1994 International Biology Olympiad Amy Warren QLD Bronze Varna Bulgaria
1994 International Chemistry Olympiad Simon Brayshaw WA Bronze Oslo Norway
1994 International Chemistry Olympiad Sarah Doobov ACT Bronze Oslo Norway
1994 International Chemistry Olympiad Tasos Karakaidos NSW Bronze Oslo Norway
1994 International Chemistry Olympiad Kevin Tay NSW Gold Oslo Norway
1994 International Physics Olympiad Andrew Bishop SA Distinction Beijing China
1994 International Physics Olympiad David Humphrey NSW Distinction Beijing China
1994 International Physics Olympiad Daniel Marlay NSW Beijing China
1994 International Physics Olympiad Rodney Polkinghorn SA Distinction Beijing China
1994 International Physics Olympiad Gilman Toombes QLD Distinction Beijing China
1993 International Biology Olympiad Anna Brown TAS Gold Utrecht Netherlands
1993 International Biology Olympiad Toby Handfield VIC Silver Utrecht Netherlands
1993 International Biology Olympiad Amanda Henry NSW Silver Utrecht Netherlands
1993 International Biology Olympiad Amanda Shaw NSW Bronze Utrecht Netherlands
1993 International Chemistry Olympiad Allen Cheung ACT Bronze Perugia Italy
1993 International Chemistry Olympiad Edward Kang NSW Bronze Perugia Italy
1993 International Chemistry Olympiad Timothy Schmidt NSW Bronze Perugia Italy
1993 International Chemistry Olympiad Kathryn Topp NSW Bronze Perugia Italy
1993 International Physics Olympiad Simon Burton NSW Distinction Williamsburg United States
1993 International Physics Olympiad John Fitzgerald VIC Distinction Williamsburg United States
1993 International Physics Olympiad Clive Michael NSW Williamsburg United States
1993 International Physics Olympiad Ashkay Venkatesh WA Bronze Williamsburg United States
1993 International Physics Olympiad David Weickhardt VIC Distinction Williamsburg United States
1992 International Biology Olympiad Nicky Butler QLD Poprad Slovakia
1992 International Biology Olympiad Mark Croker NSW Poprad Slovakia
1992 International Biology Olympiad Chris Thorne NSW Poprad Slovakia
1992 International Biology Olympiad Koa Webster NSW Poprad Slovakia
1992 International Chemistry Olympiad Robin Darroch ACT Bronze Pittsburgh United States
1992 International Chemistry Olympiad Peter Psaltis SA Bronze Pittsburgh United States
1992 International Chemistry Olympiad Karina Sendt NSW Bronze Pittsburgh United States
1992 International Chemistry Olympiad Rodd Snook NSW Gold Pittsburgh United States
1992 International Physics Olympiad Fred Chen WA Distinction Helsinki Finland
1992 International Physics Olympiad Gerald Cheong NSW Distinction Helsinki Finland
1992 International Physics Olympiad Matthew Fagan NSW Silver Helsinki Finland
1992 International Physics Olympiad Stephen Rodwell NSW Bronze Helsinki Finland
1992 International Physics Olympiad Stephen Vaccarella NSW Distinction Helsinki Finland
1991 International Chemistry Olympiad David Chinnery WA Bronze Lodz Poland
1991 International Chemistry Olympiad David Duke NSW Silver Lodz Poland
1991 International Chemistry Olympiad Daniel Macey WA Recognition Lodz Poland
1991 International Chemistry Olympiad Brian Murphy WA Bronze Lodz Poland
1991 International Physics Olympiad Peter Cotton NSW Bronze Havana Cuba
1991 International Physics Olympiad Kerwyn Foo NSW Distinction Havana Cuba
1991 International Physics Olympiad Roshan Ganeshan NSW Distinction Havana Cuba
1991 International Physics Olympiad Toby Gifford ACT Distinction Havana Cuba
1991 International Physics Olympiad Stephen Ong NSW Bronze Havana Cuba
1990 International Chemistry Olympiad Richard Bryant QLD Bronze Paris France
1990 International Chemistry Olympiad Ben Kremer NSW Bronze Paris France
1990 International Chemistry Olympiad Tim Mallam NSW Bronze Paris France
1990 International Chemistry Olympiad Alan Ng WA Recognition Paris France
1990 International Physics Olympiad Keith Brain NSW Distinction Groningen Netherlands
1990 International Physics Olympiad Brett Meyers WA Distinction Groningen Netherlands
1990 International Physics Olympiad Andrew Robertson ACT Groningen Netherlands
1990 International Physics Olympiad Simon Wilson ACT Groningen Netherlands
1990 International Physics Olympiad John Wiltshire QLD Bronze Groningen Netherlands
1989 International Chemistry Olympiad Michael Dalla Costa ACT Bronze Halle GDR
1989 International Chemistry Olympiad Paul Haesler VIC Bronze Halle GDR
1989 International Chemistry Olympiad Boaz Kogon WA Bronze Halle GDR
1989 International Chemistry Olympiad Paulius Stepanas ACT Recognition Halle GDR
1989 International Physics Olympiad Matthew Brecknell QLD Bronze Warsaw Poland
1989 International Physics Olympiad Clement Loy NSW Warsaw Poland
1989 International Physics Olympiad Brett Munro TAS Distinction Warsaw Poland
1989 International Physics Olympiad Arthur Street NSW Bronze Warsaw Poland
1989 International Physics Olympiad Gareth Williams NSW Distinction Warsaw Poland
1988 International Chemistry Olympiad Wilfred Fullagar ACT Recognition Helsinki Finland
1988 International Chemistry Olympiad Julie Gowdie NSW Bronze Helsinki Finland
1988 International Chemistry Olympiad Mark Mackey TAS Silver Helsinki Finland
1988 International Chemistry Olympiad Drew Parsons NSW Recognition Helsinki Finland
1988 International Physics Olympiad James Gifford ACT Distinction Bad Ischl Austria
1988 International Physics Olympiad Marc Gorbatov NSW Bronze Bad Ischl Austria
1988 International Physics Olympiad David Jackson NSW Bronze Bad Ischl Austria
1988 International Physics Olympiad Tim Little TAS Distinction Bad Ischl Austria
1988 International Physics Olympiad Sam Yates SA Bronze Bad Ischl Austria
1987 International Physics Olympiad Jamie Schirmer QLD Jena DDR
1987 International Physics Olympiad Matthew Sorell SA Jena DDR
1987 International Physics Olympiad Duncan Watts QLD Jena DDR